August 20, 2009

Swim Team Closes Out 2009 Season With Win at League Championships

The Memphis Swim Team officially brought the 2009 season to a close on August 1 when the team traveled to Pittsfield, IL, to compete in the River Country Swim League Championships. The Memphis swimmers compete with the Can-Oka Swim Team from Canton and Kahoka. Can-Oka was victorious, winning the River Country Swim League Team Championships with a margin of 2614 points over Pike County’s 2276 points.

Following are the results for the Memphis swimmers:

6 & Under Girls division

Clara Davis—1st, Mixed Free Relay; 5th, Backstroke; 4th, Butterfly; 5th, 25 Free.

6 & Under Boys

Zane See — 2nd, Breaststroke; 7th, 25 Free.

7-8 Girls

Claire Hite—2nd, Mixed Free Relay; 10th, Backstroke; 12th, 50 Free; 3rd, Butterfly; 15th, 25 Free.

7-8 Boys

Branton Burrus—2nd, Mixed Free Relay; 3rd, Backstroke; 9th, 50 Free; 4th, Breaststroke; 6th, 25 Free.

Anthony Whitaker—6th, Mixed Free Relay; 2nd, Backstroke; 8th, 50 Free; 8th, Butterfly; 8th, 25 Free.

9-10 Girls

Maddie Brassfield—3rd, Backstroke; 2nd, 50 Free; 2nd, Breaststroke; 2nd, 25 Free; 1st, Mixed Medley Relay.

Sadie Davis—2nd, Girls Free Relay; 17th, Backstroke; 20th, 50 Free; 19th, 25 Free.

Lydia Hunt—13th, Backstroke; 11th, 50 Free; 10th, 25 Free; 4th, 100 IM; 1st, Girls Medley Relay.

Stevi See—7th, 50 Free; 5th, Breaststroke; 6th, Butterfly; 8th, 25 Free; 1st, Girls Medley Relay.

Avery Whitaker—5th, Mixed Free Relay; 19th, Backstroke; 12th, Breaststroke; 5th, Butterfly; 17th, 25 Free.

9-10 Boys

Brady Kice—5th, Mixed Free Relay; 16th, Backstroke; 18th, 50 Free; 11th, 25 Free.

Ian See—5th, Mixed Free Relay; 8th, Backstroke; 3rd, Breaststroke; 10th, Butterfly.

Vince Youmans—2nd, Mixed Free Relay; 6th, Backstroke; 3rd, 50 Free; 6th, Butterfly; 3rd, 100 IM.

11-12 Girls

Courtney Brown—2nd, Girls Free Relay; 8th, Backstroke; 10th, 100 Free; 14th, 50 Free; 1st, Girls Medley Relay.

Renay Friendshuh—13th, 100 Free; 3rd, Breaststroke; 7th, Butterfly; 11th, 100 IM; 1st, Girls Medley Relay.

Megan Kice—6th, Mixed Free Relay; 18th, Backstroke; 21st, 100 Free; 16th, Breaststroke; 24th, 50 Free.

11-12 Boys

Mark Barrett—6th, Mixed Free Relay; 8th, Backstroke; 10th, 100 Free; 9th, Breaststroke; 16th, 50 Free.

Joseph Hite—6th, Backstroke; 7th, 100 Free; 4th, Butterfly; 7th, 50 Free; 3rd, Mixed Medley Relay.

13-14 Girls

Shelby Eggleston—9th, Backstroke; 14th, 100 Free; 12th, Breaststroke; 13th, 50 Free; 5th, Mixed Medley Relay.

15-18 Women

Sammi Tobler—7th, Backstroke; 6th, 100 Free; 6th, Butterfly; 6th, 50 Free.

Monica Weidenbenner—5th, Backstroke; 10th, 100 Free; 4th, Breaststroke; 8th, 50 Free.

Brittney Youmans—1st, Women’s Free Relay; 9th, 100 Free; 6th, Breaststroke; 7th, Butterfly; 5th, 100 IM.

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone